Podłogi drewniane
Drewno jest naturalnym surowcem, który pozwala stworzyć wnętrza harmonijne, przytulne, o wyrafinowanym klimacie, dające poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Podłogi drewniane zawdzięczają swoją wyjątkowość właśnie naturze, są ciepłe i miłe w dotyku, a każda deska jest z wyglądu nieszablonowa i niepowtarzalna.
Użycie parkietu na podłogę to trafny wybór dla osób które chcą żyć zgodnie z naturą, zdrowo i cenią sobie specyficzny klimat pomieszczenia. Naturalne piękno jest jego największym atutem. Warto jednak pamiętać, że podłoga drewniana jako produkt naturalny ma swoje wymagania.
Podłogi drewniane reagują na zmiany klimatyczne, mogą z biegiem czasu zmieniać kolor, a przede wszystkim wymagają odpowiedniego użytkowania. Wybierając podłogę drewnianą musimy być świadomi potrzeby ostrożnego z niej korzystania, a także okresowych konserwacji. Jest to produkt raczej dla osób „żyjących spokojnie” w swoich domach. Dla osób bardzo aktywnych, posiadających małe dzieci czy zwierzęta wybór podłogi drewnianej nie koniecznie musi być dobrym rozwiązaniem.
Trzeba pamiętać, że parkiet drewniany mało wybacza użytkownikowi. Taką podłogę zaraz po montażu należy zabezpieczyć przed porysowaniem (nogi mebli powinny być pokryte filcowymi podkładkami ochronnymi), a sam montaż powinien być „czysty” i być „ostatnią” z czynności podczas prac wykończeniowych.
W trakcie eksploatacji należy chronić parkiet przed zanieczyszczeniami (piasek wraz z intensywnym użytkowaniem daje taki sam efekt, jak ścieranie podłogi papierem ściernym), regularnie odkurzać podłogę (specjalną miękką szczotką) i uważać aby nie rozlewać płynów (przypadkowo rozlane płyny, należy natychmiast wytrzeć). Ponad to należy dbać o wilgotność powietrza (kiedy wilgotność powietrza spada, stosować nawilżacze powietrza) oraz używać dedykowanych środków do pielęgnacji. Tylko wtedy nasza podłoga drewniana będzie długo wyglądać okazale.
Jeśli zdecydujemy się na podłogę drewnianą warto świadomie dokonać wyboru typu jej konstrukcji, czyli tego w jaki sposób zbudowana jest deska - czy jest to budowa monolityczna czy warstwowa.
W tym miejscu należy zauważyć, że we współczesnym budownictwie jednorodzinnym centralne ogrzewanie zaprojektowane jest najczęściej jako ogrzewanie podłogowe – rurki grzewcze zatopione są w posadzce (betonowej bądź anhydrytowej). Tego typu rozwiązanie determinuje potrzebę zastosowania podłogi drewnianej o odpowiedniej budowie.
Konstrukcja desek powinna ograniczać „pracę drewna” do minimum. Przez „pracę drewna” mamy na myśli kurczenie się i rozszerzanie. Ponad to grubość podłogi w zasadzie nie powinna przekraczać 1,5cm – ma to wpływ na wartość oporu cieplnego (R) jaki stanowią deski dla ciepła, które musi się przedostać z posadzki do pomieszczenia.
Najbardziej optymalnym pod tym względem rozwiązaniem są deski podłogowe o konstrukcji wielo-warstwowej (trój-warstwowe bądź dwu-warstwowe). Deski lite (czyli jedno-warstwowe) w zasadzie nie nadają się do takiego zastosowania – zbyt gwałtowne i zbyt duże różnice temperatur mogą spowodować, że deski monolityczne - po intensywnym sezonie grzewczym – mogą się wyszparować. Ponad to deski lite zazwyczaj są grube i stanowią zbyt duży opór cieplny, przez co instalacja grzewcza może być nieefektywna.
W naszej firmie w dziedzinie podłóg drewnianych oferujemy deski trójwarstwowe firmy Barlinek i Baltic wood. Są do podłogi drewniane układane na klik - jak panele. Dla osób których to rozwiązanie nie przekonuje, szukających kompromisu pomiędzy deską litą, a warstwową polecamy deski NO-LIMITS od Balticwood, w wersji pióro-wpust, z warstwą licową ok. 6,5mm - montowane w systemie klejenia do posadzki.
Powyższe propozycje to stabilne wymiarowo podłogi drewniane, które stanową najlepsze rozwiązanie na posadzki z wodnym ogrzewaniem podłogowym.